background

Valeda® Işık İletim Sistemi Hastalar için Bilgi

Valeda® Işık İletim Sistemi Hastalar için Bilgi

Valeda® Işık İletim Sistemi Hastalar için Bilgi

  1. 1. Valeda tedavisi kimler için uygundur?

Valeda, Kuru Tip Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (AMD) tedavisinde kullanım için endikedir. Tedavi gören kişiler, bir göz sağlığı uzmanının Kuru Tip AMD teşhisine sahip olmalıdır. Kuru Tip AMD’nin evresi, tedavinin faydalarını etkileyebilir.Göz doktorunuz, tanı ve tedavi planınızı sizinle görüşecektir.

  1. Valeda tedavisi kimler için uygun DEĞİLDİR?

Önlem olarak, ışığa maruz kalmaya karşı bilinen herhangi bir reaksiyonları varsa veya ışıkla aktive olan merkezi sinir sistemi bozuklukları (örn. epilepsi, migren) öyküsü olan hastalar test edilmemiştir ve Valeda ile tedavi edilmemelidir. Ek olarak, hastalar önce göz doktoruna danışmadan herhangi bir ışığa duyarlılaştırıcı ilaç (örn., topikaller, enjekte edilebilirler) kullandıktan sonraki 30 gün içinde tedavialmamalıdır.

  1. Valeda tedavisine neler dahildir? Herhangi bir özel hazırlığa ihtiyacım var mı?

Gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviden önce bunları çıkarmanız istenecektir. Valeda tedavisi için göz bebekleriniz büyütülmeyecektir. Valeda Işık Dağıtım Sisteminin önünde rahatça oturacaksınız. Tedaviyi uygulayan kişi, 5 dakikadan az süren tedavinin her adımında size rehberlik edecektir. Her iki göz için tedavi 10 dakikadan az sürecektir.Klinik deneyler, 3-4 hafta boyunca haftada 3 kez tedaviyi takiben görme fonksiyonunda fayda sağlandığını göstermiştir.

  1. Valeda tedavisinin klinik faydaları nelerdir?

Valeda ile tedavi, göz çizelgesinde puanlandığında görüşte iyileşme ve gelişmiş ayrıntılı görüş dahil olmak üzere genel görsel işlevi iyileştirir. Fotoğrafik görüntüleme ayrıca drusen (hastalıklı gözde gözlenen protein birikintileri) açısından değerlendirildiğinde göz taramalarında iyileşme gösterir.

  1. Valeda tedavisinin olası yan etkileri nelerdir?

Fotobiyomodülasyon (PBM), hücrelerin işlevlerini iyileştirmelerine yardımcı olan düşük seviyeli ışık bazlı bir terapidir. PBM, olumlu bir güvenlik profili ile onlarca yıldır birçok farklı hastalık ve rahatsızlıkta kullanılmaktadır.

Kuru Tip AMD hastalarında yapılan klinik deneylerde, ışık tedavisi kullanımının da güvenli olduğu gösterilmiştir. Valeda, göze zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Valeda tedavisi ile daha önceki çalışmalarda belirtilen, tedaviye bağlı herhangi bir yan etki olmamıştır.

  1. Valeda tedavisi sırasında ve sonrasında neler bekleyebilirim?

Parlak ışıklar, tedavilerin ardından bir görüntü izi üretebilir. Bu, belirli bir rengi “gören” hücrelerin yorulduğu foto-stres olarak da bilinir. Foto-stres iyileşmesi, tedaviden sonra birkaç dakika sürebilir. Bu fenomen tedaviden hemen sonra görülebilir, ancak birkaç dakika içinde iyileşirsiniz. Tedaviden sonra normal aktivitelere katılabileceksiniz.

  1. Ya katarakt olursam?

Kataraktı olan hastalar Valeda tedavisini alabilirler.